Pielgrzymka do Gniezna

Gniezno

Grupa pielgrzymów z naszej parafii 18 lipca wyruszyła w stronę Gniezna. W drodze do siedziby metropolii zatrzymali się na tamie we Włocławku, by oddać cześć ks. Jerzemu Popiełuszce, który został zamordowany w 1984 r. i właśnie w tym miejscu zrzucony do Wisły.

Do Gniezna pielgrzymi dotarli około godziny dwunastej i zaraz po przyjeździe uczestniczyli we mszy św. w Bazylice prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, którą koncelebrował ks. Ryszard Dobosz. Po zakończeniu eucharystii pielgrzymi mięli możliwość zwiedzenia bazyliki, zobaczeniu z bliska sarkofagu z relikwiami św. Wojciecha oraz obejrzenia słynnych drzwi gnieźnieńskich i wysłuchania ich historii. Następnie wszyscy mięli czas, by zobaczyć rynek i inne ciekawe zakątki miasta.

Kolejnym punktem pielgrzymki była osada w Biskupinie. Jest to osada kultury łużyckiej, trwającej od środkowej epoki brązu czyli około XIV w. p.n.e. po wczesną epokę żelaza czyli około V w. p.n.e. Gród zawiera pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, ulic i budynków mieszkalnych. Po osadzie grupę oprowadziła przewodniczka, która opowiedziała historię tego miejsca oraz wiele ciekawostek na jego temat.

Ostatnim miejscem, które odwiedzili pielgrzymi była Kruszwica, gdzie znajduje się Mysia Wieża. Istnieje wiele legend związanych z wieżą. Swoją nazwą nawiązuje ona do Popiela, legendarnego władcy Polski. Wieża stanowi pozostałość po zamku wybudowanym przez Kazimierza Wielkiego około 1350 r. Po zobaczeniu wieży i pięknych widoków na jezioro Gopło, pielgrzymka wyruszyła w drogę powrotną.