Menu Content/Inhalt
Pielgrzymka do Pragi
Wpisał: Administrator   

Praga
 

8 maja, zaraz po mszy o godzinie dziesiątej, ks. Ryszard Dobosz wraz z parafianami wyruszyli na pielgrzymkę do czeskiej Pragi. Tego samego dnia, jeszcze przed noclegiem w Sobótce, uczestnicy mogli zwiedzić piękne zakątki Wrocławia, słynny most zakochanych, czy rynek starego miasta.

Nazajutrz rano, po odprawieniu mszy polowej, pielgrzymi ruszyli w dalszą podróż. W drodze do Czech dołączył do nich przewodnik Andrzej Talarek. Zwiedzanie Pragi rozpoczęli od zabytków starego miasta, m. in. od Bramy Prochowej i pięknego Domu miejskiego, w którym znajduje się największa w Pradze sala koncertowa, sale konferencyjne, kawiarnia restauracja i sale wystawowe. Zobaczyli też pomnik wspaniałego praskiego pisarza Franza Kafki oraz miejsca z nim związane, a także Synagogę Staronową – najstarszą czynną synagogę w Europie. Po przejściu przez ulicę paryską, gdzie mieści się wiele luksusowych sklepów, dotarli na rynek starego miasta. Tam mogli podziwiać gotycki Kościół Najświętszej Maryi Panny przed Tynem, barokowy Kościół Św. Mikołaja, praski zegar astronomiczny, czy pomnik Jana Husa.

Drugi dzień pobytu w Pradze upłynął pielgrzymom na zwiedzaniu Hradczan, „królewskiej” dzielnicy powstałej na zachodnim wysokim brzegu rzeki Wełtawy. Zobaczyli zabudowania należące do Lorety i panoramę Pragi. W jednej z kapliczek należących do kapucynów odprawiona została msza św. Następnie zwiedzający udali się w stronę pałacu prezydenckiego, za którym znajduję się wspaniała katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha. Jest to siedziba arcybiskupów praskich. Spoczywają w niej władcy Czech oraz przechowywane są insygnia królewskie, m. in. korona św. Wojciecha. Kolejnym punktem wycieczki były ogrody zamku praskiego, a następnie prawie godzinny rejs po rzece Wełtawie. Ostatnim miejscem jakie pielgrzymi zwiedzili tego dnia był Most Karola, jedna z najsłynniejszych atrakcji turystycznych miasta. Most został wybudowany przez Karola IV na początku XIV w. Ma 516 metrów długości i 9,5 metra szerokości. W XVIII w. most ozdobiona trzydziestoma posągami świętych, wśród których znajduję się m. in. figura św Jana Nepomucena, zrzuconego z mostu do rzeki w 1342 r.

Kolejnego dnia zwiedzania Pragi pielgrzymi mogli zobaczyć most miłości nad Czarcim potokiem, niemalże uginający się pod ciężarem kłódek powieszonych przez zakochanych. Z mostku widać także figurkę małego wodnika. Nieco dalej uwagę zwiedzających przykuła Ściana Johna Lenona, która od lat 80. została zapełniana przez graffiti inspirowane twórczością Lenona i zespołu The Beatles. Jest ona symbolem czeskiej walki z komunizmem, symbolem walki o pokój. Tego dnia mszę św. ks. Ryszard odprawił w Kościele Panny Marii Zwycięskiej, w którym znajduje się woskowa figurka Praskiego Dzieciątka Jezus. Po zakończeniu Eucharystii, pielgrzymi kolejką linową wjechali na wzgórze Petřín. Tam zobaczyli Mur Głodowy wybudowany w XIV w., ogród różany oraz panoramę Pragi. Następnie grupa wróciła na staromiejski rynek, by zobaczyć zegar astronomiczny Orloj, na którym o równych godzinach obejrzeć można niezwykłe widowisko. Ożywają wówczas zdobiące zegar figurki, dwunastu Apostołów wychodzi kolejno z dwóch okienek nad tarczą główną. Po zakończeniu pokazu trębacz odgrywa hejnał na cztery strony świata. Był to ostatni punkt zwiedzania czeskiej stolicy, jednak zanim pielgrzymi udali się w stronę ojczyzny, mięli chwilę, by zrobić zakupy i spróbować czeskich smakołyków. Na noc grupa wróciła do Sobótki.

Ostatni dzień pielgrzymowania rozpoczął się mszą św. Po śniadaniu wszyscy zajęli miejsca w autokarze, by powrócić do swych domów.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »