Menu Content/Inhalt
Ogłoszenia arrow Historia
Historia

Miąse to mała miejscowość, położona około czterdzieści kilometrów na północny-wschód od Warszawy. Nazwa naszej miejscowości jest rzadko spotykana, co sprawia, że nietrudno jest ją odnaleźć na mapie.
W całej Polsce jest jeszcze tylko jedna miejscowość o takiej nazwie - Miąse koło Łodzi.

zabytkowa kapliczka z XVIIIw.

Na terenie Miąsego znajduje się zabytkowa kapliczka z XVIIIw. przez tutejszych mieszkańców zwana "św. Jan". Umiejscowiona jest w okolicy dawnego majątku państwa Symonowiczów, których przybraną córką była Zofia Solarzowa - obecnie patronka naszej szkoły. Dwór ten dawniej był miejscem spotkań sławnych, wykształconych działaczy zarówno kultury jak i środowisk twórczych. Znanymi postaciami, które zaszczycały swoją obecnością dawnych dziedziców byli: Stefan Żeromski, córka Marii Konopnickiej - Zofia Mickiewiczowa, Tadeusz Miciński, Józef Kotarbiński i wielu innych artystów.

 

Od zarania Miąse należało do parafii Św. Klemensa PM w Klembowie, która jest jedną z najstarszych w Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Pomysł budowy kościoła w Miąsem pojawił sie już bardzo dawno, jednak zaczął być realizowany dopiero ostatnimi laty.

Czwartego kwietnia 1994 roku biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej Kazimierz Romaniuk dokonał uroczystego poświęcenia nowo powstałej kaplicy.

W dalszym ciągu należeliśmy do parafii w Klembowie. Msze św. odprawiane były w każdą niedzielę i święta przez księży z Klembowa.

ksiądz Waldemar Kaniewski

 

Zaistnienie naszej parafii datuje się od trzynastego czerwca 1997 roku, gdzie administratorem ośrodka duszpasterskiego został ksiądz Waldemar Kaniewski.

 

 

 budowa plebanii

 

W tym też okresie została rozpoczęta budowa plebanii.

 

 

 

Piętnastego stycznia 1999 roku Kanclerz Kurii Warszawsko-Praskiej wręczył księdzu Waldemarowi Kaniewskiemu Dekret erygowania Parafii p. w. Św. Jana Chrzciciela w Miąsem.
Dekret wszedł w życie od dnia Ofiarowania Pańskiego drugiego lutego 1999 roku.

Nowy dzwon

 


Dziewiątego marca 1999 roku ksiądz Waldemar sprowadził nowy dzwon o wadze 153 kg, który do dziś dźwięcznie rozbrzmiewa w naszej parafii.

 

 


Pierwszy raz odezwał się on na Rezurekcje czwartego kwietnia 1999 roku, a poświęcony został przez księdza Biskupa Stanisława Kedziorę dwudziestego czwartego czerwca tegoż roku w uroczystość patrona parafii.

Dwudziestego ósmego października 2000 roku ksiądz Biskup Karzimierz Romaniuk poświęcił nowy cmentarz utworzony na terenie ofiarowanym przez państwa Sobczaków.


ksiądz Grzegorz Kucharski

 

W marcu 2003 roku ksiądz Waldemar Kaniewski opuścił naszą parafię, a jego miejsce objął ksiądz Grzegorz Kucharski, debiutując w roli proboszcza.

 

 


prace przy fundamencie

 

Trzynastego maja 2004 roku zostały rozpoczęte prace przy budowie nowej Świątyni. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu ksiedza Grzegorza, parafian i sponsorów zakończono prace przy fundamencie.

 

 

 

wizytacja kanoniczna Biskupa Kazimierza Romaniuka

 


Pierwszego sierpnia 2004 roku miała miejsce wizytacja kanoniczna Biskupa Kazimierza Romaniuka.
Ksiądz Proboszcz Grzegorz Kucharski przedstawił stan duchowno-moralny parafii.

 

poświęcenie naszej chorągwi pw. „Św. Jana Chrzciciela”

 


Dwudziestego drugiego marca 2005 roku odbyło się poświęcenie naszej chorągwi pw. „Św. Jana Chrzciciela” ufundowana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Miąsem.

 

 

Szesnastego kwietnia 2005 roku ks. dziekan Andrzej Kopczyński oraz ks. Grzegorz Kucharski oficjalnie rozpoczęli budowę nowej świątyni. Uroczystość tę zaszczycili swoją obecnością burmistrz Tłuszcza Krzysztof Białek oraz zastępca Romuald Zacharski i licznie zgromadzeni parafianie.

Prace przy budowie kościoła

 

 

Prace przy budowie kościoła w obecnym czasie zakończone zostały na wysokości 3 m (2005r).