Ogłoszenia arrow Aktualności parafialne - archiwum arrow Poświęcenie sztandaru OSP Miąsem
Poświęcenie sztandaru OSP Miąsem

Poświęcenie sztandaru OSP

Dnia 19 IV 2010 w naszej wspólnocie parafialnej odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru dla reaktywowanej OSP w Miąsem. Poświęcenia sztandaru dokonał ks. infułat Lucjan Święczkowski w asyście ks. dziekana Władysława Trojanowskiego i miejscowego proboszcza ks. Ryszarda Dobosza. W uroczystości poświęcenia sztandaru wzięli udział przedstawiciele władz gminy Tłuszcz: burmistrz Tłuszcza Jan Krzysztof Białek, jego zastępca Tomasza Czarnogórski oraz radni gminy.

Fundatorami sztandaru dla OSP Miąse byli: burmistrz Tłuszcza, rada gminy Tłuszcz oraz indywidualni sponsorzy.

W tym ważnym dla OSP Miąse wydarzeniu wzięli udział licznie zgromadzeni goście oraz mieszkańcy naszej parafii.

Rys historyczny OSP w Miąsem

Jednostka nasza założona została 23 marca 1923 wpisem założycielskim w Gromadzkiej Radzie Narodowej w Ostrówku. Data ta została umieszczona na naszym sztandarze. Pierwszym prezesem był pan Stanisław Łukasiewicz.

Nieliczne dokumenty oraz zdjęcia przedstawiające druhów z czasów sprzed II wojny światowej świadczyły o tym, że była to prężna jednostka.
Kolejni prezesi i komendanci Ochotniczej Straży Pożarnej Miąse to: Jan Groszek, Czesław Skonieczny, Tadeusz Mroczek, Tadeusz Sasin, Zdzisław Nowak, Stanisław Banaszek , Wiesław Ołdak , Jan Borczyński i ostatni prezes przed zawieszeniem działalności Adam Gościcki.

Jednostka nasza w czasach świetności posiadała samochód. W latach 90-tych jednostka wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich czyniła starania mające doprowadzić do wybudowania nowej strażnicy połączonej z klubem rolnika, co też przy przychylności władz doszło do skutku. Jednostka prowadząc działania bojowe w oparciu o dostępne w tamtym czasie wyposażenie niosła pomoc mieszkańcom miasta i gminy Tłuszcz. Dbała również o bezpieczeństwo poprzez akcje edukacyjne podnosząc świadomość mieszkańców i prowadząc przeciwpożarowe przeglądy gospodarstw.

Pełniła również funkcję organizatora czasu wolnego, organizowała liczne zabawy taneczne, z których dochód przeznaczony był na wyposażenie i materiały na budowę. Brała udział w zawodach strażackich i szkoleniach podnoszących sprawność.

W 2005 roku inicjatorzy w osobach ks. Grzegorza Kucharskiego i Radnego Rady Miejskiej Mirosława Sobczaka uzyskali zgodę od Ochotniczej Straży Pożarnej Tłuszcz na funkcjonowanie w strukturach Ochotniczej Straży Pożarnej Tłuszcz sekcji druhów z Miąsego. Pierwszymi druhami byli Adam Kubuj, Mirosław Sobczak, Jacek Stępień i Adam Gościcki. W kolejnych latach liczebność wzrastała do tego stopnia że w roku 2009 przy ilości 17 druhów na zebraniu założycielskim wybrano komitet założycielski w składzie Adam Kubuj, Jacek Stępień i Mirosław Sobczak. Zgodnie z postanowieniem Krajowego Rejestru Sądowego w Warszawie z dnia 23.12. 2009 została zarejestrowana Ochotnicza Straż Pożarna Miąsem z zarządem w składzie:

Prezes Adam Kubuj
Wiceprezes i Naczelnik Mirosław Sobczak
Wiceprezes Bogdan Roguski
Zastępca naczelnika Tadeusz Komuda
Sekretarz Jacek Stępień
Skarbnik Marek Kruk
Komisja Rewizyjna:
Przewodniczący Jacek Gotowiec
Członek komisji Jarosław Araźny
Członek Komisji Janusz Sobczak

W roku 2010 jedenastka powiększyła się o kolejne trzy osoby Martynę Sobczak, Anetę Łukasiewicz i Krzysztofa Skoniecznego. Jest to rok, w którym dzięki przychylności władz miasta i Rady Miejskiej realizowany jest projekt Strażnicy z Domem Kultury w Miąsem.